Biblioteca Colegiului Trinity Dublin, Irlanda

26.05.2019

Să te plimbi prin Camera Lungă Bibliotecii Colegiului Trinity din Dublin, construit în secolul al XVIII lea, îți va da impresia că te afli într-un episod din Războiul Stelelor.

Această sală ghiftuită de cărți și lungă de 65 de metri te va izbi prin asemănarea sa cu templul lui Jedi din Atacul Clonelor, seria Star Wars. Va fi imposibil să nu remarci tavanul boltit și busturile de marmură albă evocând cine știe ce maestru războinic în ale ...culturii.

Iar faptul că un număr semnificativ de volume inestimabile sunt găzduite de rafturile acestei biblioteci, nu face decât să îi sporească și mai mult farmecul. De exemplu, tot aici se găsește Cartea din Kells - renumitul manuscris al primelor patru Evanghelii ale Noului Testament, scrisă de călugării celți în jurul anului 800 d. Hr.

Roxana Prigoana - Blog biblioteca